Belki Gidersem Diye

Belki gidersem diye ya da gitmesem bile sonradan neden yazmadım duygularımı, düşündüklerimi, yaşadığım güzel anıları paylaştığım, beş ayımı en farklı kılan insanları neden anlatmadım dememek için yazıyorum. Almanya’nın benim için küçük ama içinde şimdiden çok şey biriktirdiğim şehri Mannheim’dan bildiriyorum: çok güzel insanlar biriktirdim ben burda. Seni bırakıp gitme düşüncem için bile üzgünüm Mannheim ama git ve şehrin göbeğindeki o kocaman, heybetli barok sarayına kurulmuş üniversitenden sor benim hesabımı!

Düşününce gerçekten aslında tesadüfi değil hiçbir şey. Bütün yolların nereye çıkacağı belli bir şekilde. Nasıl bilmiyorum ama açtığın kapıdan sonra bir yol var görmediğin, ve yol bir yere çıkartıyor seni. İnsanlar çıkarıyor karşına, öğretiyor sana, üzüyor seni, güldürüyor belki, sorgulatıyor ve o yol bitiyor. Bir sonu var o yolun. Ama yolun sonuna yaklaştığında arkana bakıyorsun hep, neler yaşamışım ben bu yolda diye. Ben o yol bitmese de, ben o yolun uzunluğundan hele ki şu an ne kadar emin olamasam da, öngöremesem de bakıyorum arkama. Şu ana bakıyorum. Yolda giderken sorguluyorum. Yoldaki bazı şeylerden kurtulmak istiyorum belki nedeni bu bilmiyorum ama sonu ne olursa olsun benim yolumdaki insanlar hiçbir zaman değişmeyecek. Hep benimle gelecekler bir şekilde. Belki yolun solunda ayrılırız ama başka yollarda yine birlikte oluruz. Çünkü benim burda biriktirdiğim insanlar bana çok şey öğrettiler, çünkü onlar benim ailem oldular, en iyi arkadaşım oldular, komşum oldular, ablam oldular, abim oldular, eğlendiklerim, yedim içtiklerim oldular. Kendimi hiç olmadığım kadar şanslı hissettirdiler bana. Ne yapsam az kalır onlar için.

En başta Burcu geliyor tabii, bu yolun böyle güzel olmasını ona borçluyum. Gerçekten en beklenmeyen ve tesadüfi bir şekilde birleşti yollarımız en arkadaşı olarak. Şimdi hatırlıyorum da ev bulma sevinci ve heyecanını, boş yere heyecanlanmamışım. Mannheim’daki en yakın arkadaşım oldu kardeşim oldu Burcu. Hem biraz deli hem biraz eğlenceli hem sakar hem biraz dertli kendisi. He tabii hem biraz Alman hem biraz Türk. Gördüğüm en entegre insan bu anlamda. Danke schön diyerek Banu Ablacığıma ve eşi Cenk Abiye geçiyorum. Onlara olan sevgimi yemek konusunda idol çiftim diyerek anlatmayı tercih ediyorum. Düğün öncesi gelinlik damatlık falan köfteciye gitmişler bebişlerim diyerek bir kalp bırakıyorum. İş Bankası’nda çalıştığı için de Banu Abla, benim Mannheim’da finans danışmanı ablam oldu. Ayrıca burs veren ve iş veren Erol Abi’yle tanışmama da vesile oldu (Erol Abi ve onun sayesinde kazandığım deneyimler çok bambaşka bir başlık olacağından, atlıyoruz).Mannheim’daki çevrem falan diye de açabilirmişim aslında başlığı bak yazdıkça daha çok farkına varıyor insan gerçekliğin.

Gelelim bizim çocuklara diyorum: Mert ve Gökberk. Onlarla da gökkuşağı Bahadır Abi sayesinde tanıştım ve sağ olsunlar kırk yıllık arkadaşlarım gibi oldular. Erasmusla geldikleri için gezme takılma kafasıyla neşemize neşe kattılar. Akbil gezilerimizi tabii ki unutmayacağım. Hep söylüyorum gerçi ama yemek yemeyi sevdiği için Gökberk’i ayrı seviyorum, ye deyince yiyor çocuk Mert gibi huysuzluk yapmıyor. Onu da ekleyeyim unutmadan 🙂 Zaten on beş, yirmi gün sonra gidecekleri için biraz hüzünlendim yazarken yine, çok fazla detaya inemeyeceğim şimdi o yüzden, daha sonra bir veda mektubu döşerim bu hususta. Ama kısacası onlarla ayrı eğlendim, ayrı güldüm, ayrı yedim içtim, ayrı dertleştim. Bir Danke Schön de onlara gidiyor.

Şimdilik ana akım insanlara değindim ama yolumu güzelleştiren daha niceleri var. Eğer olur da terk edersem bu şehri hepsine ayrı ayrı değinirim. Ama herkes adına bulduğum en tatlı yaprakları bırakıyorum buraya. Tschüs dostlar.

20161122_143138

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s